Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše aktivity v roce 2016

ORŽ v Rakovníku

Psát o jedné akci, která se koná, není to pravé pro nás. Píši, jak se v okrese máme, a to hlavně, co se týká organizace ČSŽ. Okres Rakovník býval převážně zemědělský. Dnes, je to trochu jinak, doba se mění a s ní i pracovní příležitosti. Změnila se atmosféra denního života. Rok od roku nám ubývá členská základna, i když vždy pár členek přijmeme, přirozený úbytek nezastavíme. V letošním roce máme 16 základních organizací s 330 členkami.

Okresní rada žen spolupráci se základními organizacemi má dobrou, a to díky kanceláři, kterou jsme zatím schopny udržet. Nájem hradíme z akce, kterou každý rok děláme. Tou akcí, pro nás důležitou, je dovolená našich členek a rodinných příslušníků v Itálii. Každý rok jedeme 2 autobusy. Naše členky a jejich rodiny si za bezmála 20 let zvykly a již v listopadu se hlásí na příští rok. Stejně tak je tomu i letos. Tato akce je pro nás velmi důležitá, neboť domů by si žádná z nás nemohla brát úřad domů a navíc zde sídlíme přímo ve městě, kam si každá členka snadno dojde a ví, že úřední hodiny máme vždy v pátek odpoledne.

To jsem přiblížila podmínky. Jak udržet okresní organizaci pohromadě. Nemůžeme si ale dovolit počítač – internet, tak jsme vděčné některým členkám za jejich osobní počítač. Tolik k těmto podmínkám bytí.

V letošním roce jsme 3 x konaly jednání ORŽ. Počátek roku byla uzávěrka předešlého roku a úkoly a akce v roce 2016. V květnu jsme na jednání ORŽ vzpomněly Dne matek. Celý rok jsme připravovaly zájezd do Itálie  - 2 autobusy. Práce je s tím hodně, ale pro nás je to zatím nezbytné. Nyní před Vánoci jsme ORŽ svolaly za účelem zhodnotit letošní rok, připravit členky na rok příští. Měly jsme i vánoční posezení – diskusi s pohoštěním. Příští rok 2017 bude rokem volebním a rokem 50. výročí naší organizace. Vyzvaly jsme základní organizace, pokud by měly nějaké materiály o činnosti, aby nám je předaly. ORŽ má kroniky z minulého období, ale nedokážu posoudit, zda se hodí. Až obdržíme materiály ke konání výročních členských schůzí a konference, rozpracujeme je pro ZO (pokud neobdrží ZO přímo z ústředí). První zasedání ORŽ v roce 2017 se bude konat v polovině ledna, kdy nám ZO přinesou uzavřené hospodaření. Z toho je vidět, že nás v roce 2017 čeká hodně práce. Do budoucna to nebude jednoduché, protože vycházíme z předpokladu, že s přibývajícím věkem ubývá elánu a mladé nadšené ženy se do organizací moc nehrnou. Stěžejní práce je právě v ZO, kde záleží na spolupráci s vedením obce. Příkladná práce je v ZO Kněževes, kde má organizace zázemí v Základní škole a spolupráce s obcí je dobrá.

  Tolik k činnosti z okresu Rakovník.  

                            Rakovník, 7. 12 2016        

Za organizaci Černá Jana, místopředsedkyně ORŽ