Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulinářská soutěž 2015

Dne 21 .11.2015 uspořádala Okresní rada žen Rakovník společně se Základní organizací ČSZ Kněževes již čtvrtý ročník Kulinářské soutěže – předvánoční čas. Soutěž se konala v místní sokolovně.

cimg6650.jpgDo Kněževsi jsme se začaly sjíždět již mezi 10. a 11. hodinou. Soutěžící organizace měly připravený stůl, na který naaranžovaly svoje kulinářské výrobky. Kolem půl jedné se ty z nás, které měly zájem, odebraly do Muzea lidových krojů z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Jedná se o stálou expozici, která je umístěna místní základní škole. Celou expozicí nás prováděla paní Věra Čurdová, velice příjemná dáma, která nás seznámila s krajovými kroji a jejich odlišnostmi, také s jejich výrobou – např. používání ozdobných knoflíků se třemi dírkami, vestičkou pošittou rybími šupinami, významem používání barevných a černých šátků, také s tím, že kroje se dědily z generace na generaci. Všechny tyto kroje jsou od soukromých osob buď zapůjčeny, nebo darovány. Nejedná se o státní sbírku, ale provozuje ji občanské sdružení, které je neziskovou organizací.

Po prohlídce jsme se odebraly zpět do místní sokolovny. Soutěžní stoly dostaly svá pořadová čísla, připravila se bohatá tombola, všechny přítomné dámy se pohodlně usadily a program mohl začít.

Oficiálního zahájení se ujala předsedkyně Okresní rady žen v Rakovníku paní Zdena Sklenková. Přivítala nás také předsedkyně ZO Kněževes paní Hana Plačková. Hned po úvodu vystoupily děti místního kroužku aerobiku a roztleskávaček s velice temperamentním programem. Poté vystoupilo dívčí trio a se svým kytarovým doprovodem zazpívalo několik moderních písní. Nakonec vystoupily menší děti ze základní školy a předvedly pod vedením paní učitelky pásmo básniček a písniček na čertíkovské téma.

Význam vánoc a čas adventu připomněla pěknými slovy místopředsedkyně ORŽ Rakovník paní Jana Černá.

Do samotné soutěže se přihlásilo se svými výrobky a dekoracemi 5 základních organizací a to: ZO Kněževes, Rakovník 6, Rakovník 19, Příčina, Kolešovice a Slabce. Byla jim přidělena libovolná čísla stolů a potom anonymně hodnocena. Každá z organizací obdržela 3 hlasovací lístky, ve kterých určila pořadí prvních třech nejlepších.

Po vyhodnocení byly sděleny výsledky soutěže:

  1. místo (stůl č. 4)    6. ZO Rakovník
  2. místo (stůl č. 1)    ZO Kněževes
  3. místo (stůl č.2)     ZO Slabce.

 

Předsedkyně ZO Kněževes nám představila a zároveň přivítala paní Kateřinu Damiánovou, která se zabývá především bylinkami, ale i zdravým životním stylem. Byly jsme seznámeny s významem bylinek na naše zdraví. Paní Damiánová byla zaplavena dotazy ohledně zdravotních potíží, ochotně poradila a doporučila patřičné bylinky. Bylo možné si je ihned zakoupit.

Kolem 15. hodiny následovalo losování tomboly. Ceny byly rozděleny do poslední. Během celé soutěže byly vystaveny výrobky Domova Kolešovice s možností zakoupení. Po ukončení oficiální části následovala volná zábava, jejíž čas nám zpříjemňovala hrou na harmoniku paní Alena Folbrová, učitelka mateřské školy v Rakovníku.

Tak, jako předešlé ročníky, i tento byl ve všech směrech vydařený. Závěrem je třeba poděkovat ZO Kněževes a ORŽ Rakovník za perfektní zajištění. Budeme se těšit zase za rok.

 

Zpracovala:

L. Porcalová, předsedkyně 6. ZO Rakovník