Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše akce v roce 2014

6. 8. 2015

 

Český svaž žen – Klub Kněževes

AKCE roku 2014

Leden

Ani v tomto roce jsme nemohli vynechat kulturu   – začali jsme v divadle LaFabrika avantgardním představením Bláznivý Petřiíček s Vojtou Dykem a Táňou Vilhelmovou.

Únor

Dětský maškarní – jako vždy plný sál dětí, rodičů i prarodičů. Masky – jedna hezčí než druhá (faraonka, maková panenka, doktor, kovboj….. Děti se vyřádily při soutěžích. /plnou novinkou pro ně bylo tvoření obrovských metrových bublin. Děti byly jako u vytržení. A konečná papírová bitva – to byl závěr jak má být.

Večerní maškarní s dospělými – nevím, kam ti naši Kněževáci na ty nápady chodí (mažoretky, sáně Soči z Kněževsi, rodina Adamsova, vodník s vílou, Afričan,….

Březen

V divadle ABC jsme už léta nebyli a tak jsme si to letos vynahradili. Opět nás byla celá řada – představení Pan Kaplan má třídu rád.

Mezinárodní den žen jsme oslavili tradičně v našem kulturním domě – poseděli, jediy a i trochu vínečka jsme si dali.

V Praze v některých premiérových kinech dávají přenosy z  významných divadelních  scén celého světa. Tentokrát to byla z Metropolitní opery Donizzetiho Lucia z Lamermouru a o dalším víkendu to byl balet Spartakus. Musíme si „rozšiřovat obzory“ a tak jsme začaly navštěvovat i tato představení. 

Duben

Pokračujeme ve sběru nepotřebného šatstva, bot a různých spotřebičů pro Diakonii Broumov. Sice je v naší vesnici umístěn kontejner pro tuto humanitární organizaci, ale lidé jsou stále zvyklí na jarní a podzimní úklid v dubnu a říjnu, takže stále máme co odevzdávat. Vždy naplníme téměř celou Avii věcmi. Opět se nám podařilo sehnat vstupenky na veřejnou generálku – Adam a Eva v divadle Broadway. Halina Pawlovská netradičně zpracovala biblický námět.

Květen

Český svaz žen – Středočeský kraj – pořádal výlet historickou pražskou tramvají.  Počasí bylo nádherné, na výlet přímo ideální.  Jeli jsme nejen tramvají (zúčastnilo se téměř 200 žen z celého kraje), ale prošli jsme si i Pražský Hrad, dali si občerstvení a ti z nás, kteří chtěli, mohli se zúčastnit prohlídky s průvodcem. Dny otevřených dveří – Pražský hrad, Poslanecká sněmovna – pro celkovou osvětu dospělých i dětí se pravidelně zúčastňujeme dnů otevřených dveří. Baráčníci pořádali Máje. A naše ženy opět pomáhaly – při zdobení májek pro děvčata, při občerstvení pro samotné baráčníky i pro kapelu, která hrála při průvodu obcí i večer na májové zábavě.

Červen

MDD – malování na obličej, velký nafukovací hrad, hudba a soutěže. Takový byl letošní Den dětí, podbarvený krásným počasím. mrňousků se sešlo hodně přes třicet, starší děti soutěžily jak o život. A závěrečné postříkání od našich hasičů všem přišlo náramně vhod, protože všechny děti byly uřícené ze závěrečného  dovádění v nafukovacím hradu.

Červenec

Cyklovýlet  Kněževes – Lidice. tentokrát jsme zvolily formu cyklovýletu, na kolech jsme absolvovaly téměř 35 km. Jelo nás několik i se svými „drahými polovičkami“. Trasa vedla přes Dobrovíz, Hostouň na červený hrádek, který jsme prošli s průvodcem. Potom směrem Dolany, Lidice a zpět cyklostezkou přes Středokluky Domů. Závěr opět patřil restauraci v Maštali s dobrým jídlem i pitím.

Srpen

Zemřela naše dlouholetá členka Bohdana Pilná ve věku 88 let. Její obětavost, nápaditost a stále veselá nálada nám bude hodně chybět.

Září

Podzimní sezonu jsme začali komorně – v Komorní Fidlovačce na hře Můj báječný rozvod . Téměř tříhodinové představení, které zvládla Eliška Balzerová sama. A skutečně báječně.

Říjen

Drakiáda – nádherných draků přibývá, dětí také, takže je to úplná paráda, když se nebe nad naším hřištěm zaplní větrnými příšerami. A opět nad námi stojí sv. Petr, protože většinou fouká ten správný vítr. Každý rok sice některý z draků se neudrží na provázku, letí si směrem k topolům a tam zůstane někdy až do jara zachycen, než jej silný severák roztrhá, ale  to už je riziko všech, kteří se drakiády zúčastňují. Ceny dostávají ty děti, které udrží draka co nejvýše a nejdéle na obloze.

Dlabání dýní –bylo opravdu jen z dýní, protože našemu p. starostovi se letos řepa nevyvedla. Ale dýní bylo dost, takže na konci odpoledne, když jsme všechny vydlabané a vyřezané dýně zapálili, to ve tmě opravdu strašidelně svítilo.

Skupina 10-12 žen jezdí každý rok na víkendové cvičení. Místa pobytu se mění – Mělník, Poděbrady, Nymburk. Tentokrát jsme si opět zvolili Kutnou Horu. Přes den se cvičí, večer je plavání v bazénu, prohlídka města s průvodcem a posezení.  Letos jsme si ještě přidali návštěvu přenosu opět z Metropolitní opery – Dvořákovu Rusalku. To byla taková třešnička na dortu za výživné víkendové cvičení.

Listopad

Mikulášská pro děti - Mikulášská pro dospělé – tradiční akce, které celé okolí nejen z Kněževsi vnímá jako předzvěst vánoc a bere už jako klasiku. Plakáty jsou již téměř 20 let stejné a jakmile je lidé vidí, tuší, že Vánoce jsou opravdu za dveřmi. Letos měla Iva Roučková program trochu kratší a děti mohly tvořit na různých dílničkách – malovat, lepit, tvořit z vosku ….. Dražba dětských svícnů dopadla nad očekávání dobře a vybrané korunky jsme mohli předat paní učitelce do Mateřské a Základní školy v Kněževsi. Večerní zábava s Retrobandem také neměla chybu a splnila očekávání. Sál byl plný, pohoda panovala celý večer a při dražbě dospěláckých svícnů byla legrace. 

Prosinec

Koncert Karla Gotta – 75 let. Co dodat. O2 Aréna  praskala ve švech, seděli jsme až „na bidýlku“, ale stejně pro nás byl zážitek vidět „Káju“ live. Dalším zážitkem pro nás byl pořad opět v premiérovém kině „Vatikánská muzea“  ve 3D. S nádherným vysvětlujícím překladem.

Stejně jako v předcházejících letech, i letos jsme museli vyrazit o vánočních svátcích do divadla. Tentokrát to bylo i s dětmi na Vánoční zázrak J. Ledeckého. Toto představení jsme již viděli a líbilo se nám. Tak jsme se rozhodli jít na něj ještě jednou s našimi menšími – dětmi, vnoučaty.

Pravidelně se scházíme na schůzích – posezeních, kde probereme vše potřebné. Ale většinou se zdržíme do pozdních hodin a „propereme“ naše rodiny, sousedy, nápady i kritiky. A hlavně máme dobrý pocit, že jsme zvládli zase něco navíc proti loňskému roku.

                                           Bohdana Pavlíková červenec 2015