Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce v roce 2013

6. 2. 2014

 

Český svaz žen – Klub Kněževes - akce v roce 2013

 

9. 2. Karneval pro děti 

9.2.  Valentýnský karneval pro dospělé 

 

V Kněževsi proběhl karneval v sobotu 9. února. Děti z naší základní a mateřské školy vyzdobily sál krásnými obrázky, maminky a babičky nafoukly balónky, a tak jsme v sobotu odpoledne mohli přivítat v kulturním domě téměř sto dětí v maskách v doprovodu rodičů i prarodičů. Velkou radost nám udělala návštěva dětí z Klokánku. Tentokrát jsme  přivítali děti z Prahy 4 a z Hostivice. Celé odpoledne bylo plné písniček, tanečků, zumby, jojování a čarování kouzelníka Čaroslava, který v doprovodu své pomocnice Šašenky provázel děti celým odpolednem. Hodnotili jsme nejlepší masky a nechyběla ani opravdová diskotéka, o kterou se postaral DJ Mirek Kasan. Večer se nenudili ani dospěláci, pro ně byla připravena  Valentýnská maškarní zábava, na které tančilo, zpívalo, nechyběla bohatá tombola ani vyhodnocení nejlepších masek. Atmosféra byla úžasná a zábava se protáhla až do nočních hodin.

Posezeni žen  k MDŽ   8.3.

Stejně jako každý rok, ani tento jsme nevynechaly 8.březen jako náš svátek a v klidu a pohodě jsme poseděly v kulturním domě. Sešlo se nás téměř 25, každá přinesla nějakou dobrotu – dortíky, štrůdl, jednohubky, chlebíčky, různé řezy. Dokonce jsme si zazpívaly i zatancovaly a jako bonus jsme si mohly pochovat malou Editku Máslovou. Celý večer s námi byla také kosmetička, která nás nejdříve správně odlíčila a potom zase nalíčila. Pro většinu z nás to bylo zase něco nového, protože způsob líčení i přípravky se stále mění. Robert Souček  nás příjemně překvapil – připravil pro nás sestříhané filmové pásmo z dětských karnevalů a dětských dnů. Až jsme někdy litovaly, že ten čas tak běží. Některé děti, které se ve snímcích objevovaly, už dnes studují vysokou školu. Večer se opět pořádně protáhl, začínaly jsme v 18 hodin a končily jako tradičně o půlnoci ….. a to jsme si ani nestačily všechno dopovídat.

 

Humanitární sbírka – Diakonie Broumov -  21.4.  a  27.10.

 sběr oděvů  a dalších potřebných věcí, kterou Český svaz žen – Klub Kněževes   ve spolupráci s OÚ pořádá  dvakrát do roka, proběhla opět úspěšně, podařilo se shromáždit velké množství ošacení, obuvi, lůžkovin a dalších potřebných věcí .

Dětský den  -8..6. 

Český svaz žen připravil pro děti odpoledne plné profesionálních ukázek. Na místním hřišti se sešlo   5 profesionálních týmů: Hasiči letiště Praha nastříkali pěnu, aby děti viděly, co se používá při nouzovém přistání letadla, když se mu nevysune podvozek. Pěna zabraňuje vznícení  letadla.  Za asistence Policie ČR si děti i rodiče mohli vyzkoušet střelbu z laserových pistolí značky GLOCK. Ostraha Letiště předvedla speciální výcvik psů. Služba cizinecké a pohraniční policie předvedla zadržení pachatele a odhalení drog na těle pachatele. Speciální jednotka  CÚ předvedla zásah na auto s pachatelem  pomocí psů. Všem těmto profesionálním týmům děkuji za volný čas, který nám věnovaly.Asi 60 dětí a stejně tak i rodičů sledovalo ukázky s opravdovým zájmem. Pro ty nejmenší byly k dispozici dva skákací hrady a malování na obličej. Po ukázkách děti zdolávaly disciplíny za odměny.

 

 Oslava 925 let obce 28.9.

oslava 925 let obce Kněževes se konala   v místním kulturním domě. V kulturní programu : zahájení , vystoupení žáků školy, koncert, projev starosty obce, projevy hostů, předávání plaket a medailí oceněným občanům, promítání filmů,   prezentovala se zde činnost místních spolků. Činnost ČSŽ v Kněževsi - ocenění dlouholetých členek svazu a připomenutí 6o let působení svazu v obci.

Následoval průvod obci, prohlídka ZŠ, kde byly umístěny  exponáty všech spolků v obci, takže i my ženy  jsme zde měly výstavku fotografií, z akcí  svazu za posledních 30 let.

 

Drakiáda – Pouštění draků  19.10.

 První zmínky o pouštění draků pocházejí z Číny ze 4. Století před n.l. a podle legend bývaly z počátku používány jako spojení mezi bohy a lidmi. Měli zahánět blížící se bouře nebo nepřítele. O něco později byli draci využíváni meteorology k pozorování počasí ve velikých výškách.Nyní  patří pouštění draka mezi oblíbené zábavy malých i velkých. V neděli nám opět počasí přálo, sešli jsme se  v hojném počtu na fotbalovém hřišti a pouštěli kupované, ale i vlastnoručně vyrobené draky různých tvarů, velikostí, typů bojovných nebo akrobatických. Vyhlásit absolutního vítěze s nejvýše létajícím drakem byl opravdu problém, draci se drželi ve výšce téměř všem bez přestání, tudíž si odměnu odnesli všichni nadšenci.

 

Dlabání dýní a řepy  19.10.

Ke svátku Halloween patří nejznámější dekorace a to je vydlabaná dýně ,  do které se vyřeže obličej strašidla.  Svíčka umístěná uvnitř dýně potom ve tmě vdechne tváři život a dodá magickou atmosféru. V prastarých dobách měly ohně duším zemřelým svítit na cestu do světa. Za úsvitu potom bůh mrtvých Samhain duše zemřelých odvedl zpět do říše duchů. Keltové pojímali Halloween zvesela a netruchlili po svých zesnulých. Věřili, že smrt je přirozenou součástí života. Toto odpoledne se asi dvaceti dětem společně s rodiči podařilo proměnit z obyčejných dýní nádherně strašidelné motivy, které budou zdobit verandy a okna domečků  v naší vesnici. ……

 

Mikulášská pro děti  - 30.11.

Soutěž o vánoční svícen 13.ročník,

Vánoční trhy

Mikulášská zábava pro dospělé

Čas běží neúprosně a než jsme se nadáli, byl tu první advent a s ním tradičně Dětská mikulášská a večerní Taneční zábava.

Oběma těmto akcím předcházely sobotní Vánoční trhy. V předsálí místního kulturního domu se  v dopoledních hodinách sešli  kněževeské děti, studenti a dospělí (Pittermanovi, Holanovi, Dvořákovi, Vopálkovi, Drábkovi) a nabízeli svoje výtvory – perníčky, mandlové cukroví, výrobky z ovčího rouna, z korálků. Celou atmosféru zvýrazňovala vůně punče a pečených kaštanů. Stejně jako v minulosti měly trhy velkou odezvu mezi všemi, kteří přišli na odpoledne s Mikulášem. Předvánoční Odpoledne s Mikulášem pořádal jako tradičně Český svaz žen Kněževes. Sál kulturního domu byl od pátku vyzdoben. Byla připraveno nová hudební aparatura, kterou zakoupil Obecní úřad Kněževes.  Všichni příchozí dostali při příchodu občerstvení a mohli ohodnotit vystavené svícny dětí z místní mateřské a základní školy a dospělých. Svícnů se tentokrát sešlo přes třicet. Celé sváteční odpoledne probíhalo v klidné předvánoční atmosféře. Po zpívání a dovádění s Ivou Roučkovou následovalo letošní překvapení – čtyři různé dílničky – malování na perníčky(Kačka Krausová), tvorba zvířátek z ovčího rouna (Kačka Hauerová-Vopálková), tvoření z papíru a keramiky (Iva Roučková) a u posledního stolu si mohly děti tvořit z medových plástů (Iva Holanová). Během této části odpoledne bylo v celém sále ticho, děti byly tak zabrané do výroby svých výtvorů, že úplně zapomněly brebentit a byla radost se na ně dívat. 

Následně jsme všechno uklidily a přivezly jsme stoly se svícny, určenými k symbolické dražbě, kterou s dětmi dělala Bohdana Pavlíková. Člověka až dohání k slzám, jak byly děti chtivé si zakoupit alespoň jeden z vystavených svícnů. Některé daly korunu, některé pětikorunu, některé dvaceti i padesátikorunu. Dokonce jeden tatínek dal i víc. Než jsme se nadály, byly svícny vydraženy a mohli být odměněni tvůrci nejbodovanějších dětských svícnů – 1. Klaudie Rákosová, 2. Šimon Pitterman, 3.Eliška Preclíková. Všichni tři dostali krásné hodnotné sady puzzelů. Za společného zvonění na přinesené zvonečky vešel do sálu vysoký Mikuláš se svojí berlou. Za ním dva andělé následovaní malými čertíky a třemi mohutnými čerty (pro ty nejzlobivější děti). Všechny děti dostaly dárky a mohly spokojeně odejít ke zdravotnímu středisku, kde byl rozsvícen ozdobený vánoční strom. Ale pod stromem čekalo ještě překvapení pro dospělé – sponzoři L. Pitterman a R. Holan pro ně měli připravený teplý punč, takže rozsvěcení bylo ještě voňavější a postupně i veselejší.

Na večerní Taneční zábavu jsme musely rychle připravit sál, vystavit tombolu a těšit se, že přijdou tancechtiví občané naší obce, kteří si se Sympaťáky rádi rozhýbají tělo. Těchto zájemců nebylo tolik, ale přesto se zábava vydařila, prostředí bylo jako již tradičně téměř nekuřácké, cen v tombole bylo na třech stolech. A ještě se nám podařily pro místní základní školu vydražit zbývající dospělácké svícny a krásný smrk, který byl darem od Obecního úřadu Kněževes a vévodil celému sálu v tento sváteční den. Nejbodovanější tvůrkyně dospěláckých svícnů – 1.-2.místo se stejným počtem bodů Iva Holanová a Bohdana Pavlíková, 3. Iva Roučková  dostaly také symbolické ceny.

 

Kulturní akce, které  svaž žen nepořádal, ale účastnil se  : návštěvy divadel, muzikálů, dny otevřených dveří, pochody, výlety, festivaly a další  (Podrobnější zpráva bude vypracována do konce února )

V Kněževsi dne 30.1. 2014 

Za Český svaz – Klub Kněževes

Krausová Kateřina